Turkish English German Dutch Swedish Danish French Italian Russian Spanish Portuguese Arabic

30 Ιουν 2013

Δρομείς από τη Σάμο στον φημισμένο Olympus Marathon

Φωτογραφίες αρχείου από την ιστοσελίδα Olympus-Marathon.com

Μία γυναίκα και τέσσερις άντρες δρομείς του Ελληνικού Ορειβατικού Πεζοπορικού Συλλόγου Σάμου (Ε.Ο.Π.Σ.Σ) κατάφεραν και πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού στον 10ο «Olympus Marathon», τον πλέον σκληρό αγώνα δρόμου σε ελληνικό βουνό, στο ψηλότερο, τον Όλυμπο.

Συμμετείχαν συνολικά 661 αθλητές και αθλήτριες από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Από αυτούς τερμάτισαν τελικά οι 418, που ανεβοκατέβηκαν τρέχοντας όλες τις κακοτράχαλες πλαγιές του αγώνα, στο μυθικό «βουνό των θεών», όπως κάθε χρόνο μια δεκαετία τώρα, πάντα την τελευταία Κυριακή κάθε Ιουνίου.

Ανάμεσά τους και η Νίκη Καραγεωργίου που αναδείχθηκε 12η στην κατηγορία της και 407η στη γενική (αντρών-γυναικών) κατάταξη, με χρόνο 9.01.11 (9 ώρες 1 λεπτό και 11 δευτερόλεπτα).

Ο Ζαφείρης Καγιόπουλος ήρθε 23ος στην κατηγορία του και 63ος στη γενική, με χρόνο 6.40.40.

Ο Μάριος Καγιόπουλος κατέλαβε την 63η θέση στην κατηγορία του και την 175η στη γενική, με 7.34.51.

Ο Τάκης Φώκος κατετάγη 97ος στην κατηγορία του και 196ος στο σύνολο των συμμετεχόντων, με 7.41.46.

Ο Ιορδάνης Τσακιρίδης ήταν 144ος στην κατηγορία του και 290ος στη γενική κατάταξη, με 8.13.53.

Οι Γιάννης Διακοσταμάτης και Δημήτρης Καραγεωργίου δεν τερμάτισαν.

Πρώτευσε ο κορυφαίος αθλητής στο βουνό, αθλητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Θεοδωρακάκος, με χρόνο 4.44.54.

Οι αθλητές ξεκίνησαν από τον αρχαιολογικό χώρο του Δίου στα μόλις 3 μέτρα υψόμετρο και έφτασαν ως τα 2.780 μέτρα, αφού διέσχισαν 21 χιλιόμετρα μέσα στα μονοπάτια του Ολύμπου. Στο τέλος η απόσταση που διήνυσαν ξεπέρασε τα 2.900 μέτρα ανάβασης.

Ο αγώνας είχε συνολικό μήκος διαδρομής 44 χιλιόμετρα και ολοκληρώθηκε στο Λιτόχωρο Πιερίας.

Πηγή: Olympus-Marathon.com