AUTOMATIC TRANSLATION OF OUR BLOG INTO YOUR LANGUAGE BY GOOGLE TRANSLATE:

Turkish English German Dutch Swedish Danish French Italian Russian Spanish Portuguese Arabic

10 Φεβ 2013

Συγκλονιστικό ματς στο Πυθαγόρειο

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς και μετά από δύο παρατάσεις ο ΑΟ Πολυκράτης έχασε στο κλειστό γυμναστήριο Πυθαγορείου από τον Εργοτέλη με 81-88, στο πλαίσιο της 14ης Αγωνιστικής της Γ' Εθνικής (2ος Όμιλος Νότου).

Ο Εργοτέλης χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Πολυκράτη και να φτάσει τελικά στη νίκη με 81-88. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 51-43 στο 24ο λεπτό, αλλά ο Εργοτέλης αντέδρασε και μείωσε σε 59-58 στο 36ο. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με το σκορ να είναι 68-68, αλλά και καμία από τις δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη (σκορ πρώτης παράτασης: 76-76) με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην δεύτερη παράταση. Εκεί όπου ο Εργοτέλης είχε τις αντοχές, ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στη νίκη με 81-88.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 18-20, 40-41, 51-54, 68-68 (κανονική διάρκεια του αγώνα), 76-76 (πρώτη παράταση), 81-88 (τελικό).

Οι πόντοι των παικτών των δύο ομάδων:

Πολυκράτης (Ζωντός): Αντωνούσος, Καρτσωνάκης 8 (2), Τοπουζίδης 13 (3), Καποτάς 10 (2), Περρωτής 26, Λαγουδάκης 6 (2), Ράλλης 18 (3), Τσαρδούλιας.
Εργοτέλης (Μακράκης): Μπουντούρογλου, Χαλκιαδάκης 2, Ξενάκης 14, Γρύλλος 10 (3), Σκάνδαλος Χρ. 14 (1), Καραλής 9 (1), Φλιάτης 11 (2), Σταθάκης 7 (1), Τσαμπάς 21.

Την επόμενη αγωνιστική (24/2), η ομάδα της Σάμου αγωνίζεται στη Νέα Σμύρνη με αντίπαλο τον Μίλωνα.

ΒΟΛΕΪ

Ο Ιωνικός Σάμου, αν και χτύπησε στα ίσια το πρώτο σετ του αγώνα (έχασε με 26-24), γνώρισε τελικά την ήττα από τη Φθία στο Χαλκιοπούλειο κλειστό γυμναστήριο της Λαμίας με σκορ 3-0.

Τα σετ του αγώνα: 26-24, 25-18, 25-17.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Φθία Λαμίας (Ντάλας): Δημουλάς, Κοντοκώστας, Παπαθωμόπουλος, Πλιάτσικας, Καλαθάς, Τσαδήμας/ Μπελούμπασης (λ), Σοφοκλέους, Σάββα, Καρμοίρης, Γαλυρόπουλος.
Ιωνικός Σάμου (-): Μάρκου, Βινιερατος, Κωνσταντάρας, Κανελλόπουλος. Λεβογιάννης, Λυκουρίνας/ Φράγκος (λ), Τσουκαλάς (λ), Χατζηκώστας.