Turkish English German Dutch Swedish Danish French Italian Russian Spanish Portuguese Arabic

4 Μαρ 2013

Πολύτιμη νίκη του Α.Ο Πολυκράτη επί του Παπάγου

Φωτογραφία από το samosbasket.gr

Νίκη - ανάσα πέτυχε χθες στο κλειστό γυμναστήριο του Πυθαγορείου ο Α.Ο Πολυκράτης επί του Παπάγου με σκορ 65-64, μετά από παράταση, στο πλαίσιο της 16ης Αγωνιστικής της Γ' Εθνικής μπάσκετ (Όμιλος Νότου).

Ο Παπάγος ήταν καλύτερος κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καθώς πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά δέκα πόντων (25-35). Οι παίκτες του Πολυκράτη ανέβασαν "στροφές" στο δεύτερο μισό του ματς και όχι μόνο μείωσαν το σκορ αλλά πέρασαν και μπροστά με 50-46 στο 36ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έτσι το τέλος της κανονικής διάρκειας βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με 53-53.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, Πολυκράτης και Παπάγος συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά ο Γιώργος Τοπουζίδης πήρε την τελευταία επίθεση για τους Σαμιώτες, ευστόχησε σε τρίποντο και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 65-64.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-15, 25-35, 45-43, 53-53 κανονικός αγώνας, 65-64 στην παράταση.

Οι πόντοι των παικτών των δύο ομάδων:

Πολύκρατης (Ζωντός): Ταγκλής, Αντωνούσος, Καρτσωνάκης 16 (3), Τοπουζίδης 24 (3), Δουκέλης, Καποτάς 11 (3), Περρωτής 4, Λαγουδάκης, Ράλλης 10 (1), Τσαρδούλιας

Παπάγος (Καλαμπάκος): Κονδύλης 13 (3), Κατσαντώνης 6 (2), Αρσένης 7 (1), Γιαννιώδης 13, Μακρής 4 (1), Υφαντής 6 (1), Βελέτζας, Γραμματόπουλος 2, Σιμόπουλος, Ρεγγούζας 5, Παναγιωταράκος 8

Μετά από αυτή τη νίκη ο Πολυκράτης έπιασε στην 5η θέση τον Πάπαγο και τον Εργοτέλη με 23 βαθμούς.